05.05.2012

Japoński Dzień Dziecka Kodomo no hi.

5 maja obchodzony jest Japoński Dzień Dziecka Kodomo no hi. W 1948 roku 5 maja został ogłoszony świętem państwowym. Jest to dzień wolny od pracy, tak by rodzice mogli go spędzić wraz z dziećmi.  Choć z nazwy jest to Dzień Dziecka, tak naprawdę jest to święto chłopców.
 
Symbolem tego święta są koi-nobori, czyli papierowe lub płócienne proporce w kształcie karpi, wieszane na wysokich bambusowych tyczkach przed domami, w których mieszkają chłopcy. Największy karp, zwykle czarny, reprezentuje ojca, mniejszy, czerwony, matkę. Kolejne karpie w kolorach fioletowym, niebieskim, zielonym, reprezentują kolejnych synów w rodzinie. Wierzono, że karpie po przepłynięciu pod prąd trudnego odcinka rwącej rzeki Huanh He, zmieniają się w smoki. Dlatego te ryby są uznawane w Japonii za symbol siły, odwagi, determinacji i wytrwałości w dążeniu do celu. Dekoracje wyrażają pragnienia rodziców, aby ich synowie wyrośli na dzielnych i silnych jak wojownicy i wytrwałych jak karpie, które pokonują wszelkie przeszkody. 

W tym dniu rodzice wraz z dziećmi chętnie zakładają tradycyjne stroje, a ojcowie, odziani w kimona, dumnie paradują z synami w samurajskich hełmach Origami Kabuto zrobionych z papieru. Współcześnie dzieci dostają też baloniki, lalki samurajów, samurajskie hełmy i inne drobne prezenty.

W Dniu Chłopca jada się tradycyjne słodycze ozdobione symbolami siły i męstwa jak:


  • kashiwa mochi (mochi zawinięte w liść dębu),
  • kabuto namagashi (mochi w kształcie hełmu samuraja nadziewane pastą z azuki),
  • mochi z symbolem karpia wypalonym na cieście rozgrzaną “pieczątką” z żelaza
  • mochi wyrabiane na kształt karpi
  • ulubione taiyaki – często nadziewane czekoladą gorące ciastka w kształcie ryby z ciasta pieczonego w specjalnej gofrownicy

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza