30.12.2011

Sylwester i Nowy Rok w Japonii

Dla Japończyków najważniejszym świętem jest Nowy Rok, czyli Oshogatsu. Większość firm i sklepów jest zamknięta w okresie od 1 do 3 stycznia. Jest to czas, który Japończycy spędzają z rodziną i najbliższymi.

Każdy nowy rok traktowany jest, jako odrodzenie, nowy start - dlatego też wszystkie sprawy i zadania należy zakończyć przed upływem starego roku. Japończycy przygotowania do świąt zaczynają od generalnych porządków, które mają również znaczenie symboliczne. Chcą bowiem powitać Nowy Rok w całkowicie "odświeżonych" nastrojach i odpowiednio przygotować się na nadchodzący. Pod koniec roku organizowane są przyjęcia „Bonenkai”. Mają one na celu wymazanie wszystkich nieprzyjemnych wspomnień, związanych z mijającym starym rokiem i wejście w nowy rok z pogodnym nastawieniem i „czystym sumieniem”.

Dekorują domy używając tzw. Kadomatsu, - kompozycji z bambusa i sosny związane słomą ryżową. Ustawiane są one po obu stronach wejścia do domu, co ma chronić domostwo przed wtargnięciem zła i nieczystości. Inną  z dekoracji jest shimenawa, sznur spleciony ze słomy ryżowej, którego zadaniem jest ochrona domostwa poprzez przyciąganie negatywnej energii. Złe wibracje zbierają się w sznurze, który w związku z tym powinien być stosunkowo często wymieniany. Zamiany sznura na nowy dokonuje się w sposób rytualny z okazji świąt. Wszystkie przygotowania muszą być zakończone w przeddzień świąt, tak aby Oshogatsu był okresem odpoczynku dla wszystkich domowników.

Wieczór Nowego Roku znany jest pod nazwą „Omisoka”. Przygotowywane są specjalne noworoczne potrawy – „Osechi-ryori” ułożone w specjalnych pojemnikach zwanych jūbako, które przypominają pola. Każde danie takie jak na przykład ryżowe ciastka mochi, bulion ozoni i tradycyjne potrawy z warzyw i ryb. niesie ukryte w sobie życzenie – szczęścia, płodności, dobrych zbiorów, długiego życia itp. Podczas weczoru pije się Toso – specjalny rodzaj sake, zapewniający długowieczność. Picie sake służy również temu, aby zatrzeć wszystkie gorzkie wspomnienia.


Bardzo popularny jest zwyczaj palenia figurek Darumy. Dla Japończyków Daruma uosabia dyscyplinę, determinację, poświęcenie i cierpliwość. Wygląd figurek jest ściśle związany z legendą o buddyjskim mnichu Darumie Bodhidharmie. Postać ta kojarzy się z długim życiem, dobrym zdrowiem, szczęściem i pomyślnością, a zatem z dobrą passą. Ślepe figurki nabywa się w nowy rok.

Oczy lalki należy namalować, ale w ściśle określony sposób.
Jeśli chcemy, aby spełniły się nasze jawne czy skryte marzenie, oraz wyznaczone sobie na najbliższy rok zadanie, malujemy lalce jedno oko (lewe).
Namalowane oko lalki pozostaje zawsze otwarte i skupione na wyznaczonym celu. Gdy cel zostanie osiągnięty lub marzenie się spełni, domalowujemy lalce drugie oko. W ten sposób Daruma odzyskuje wzrok. Po wypełnieniu misji przez Darumę lub najdalej po roku, stare lalki należy zanieść do świątyni gdzie w ognisku rozpalonym na poświęconej ziemi zostaną uroczyście spalone, aby nie przyniosły niepowodzeń.
   
O północy we wszystkich świątyniach buddyjskich w kraju rozlega się 108 uderzeń dzwonów, tzw. joya-no kane, których dźwięk ma moc uwalniania człowieka od 108 grzechów i słabości. W tę noc większość Japończyków udaje się do pobliskiej świątyni, aby pomodlić się o zdrowie i pomyślność na nadchodzący rok. Największe świątynie, takie jak Meiji Jingu, Kawasaki Daishi czy Naritasan Shinshoji odwiedza w ciągu nocy kilka milionów ludzi.


Pierwszy dzień Nowego Roku Japończycy rozpoczynają od złożenia sobie nawzajem życzeń, a dzieci otrzymują od rodziców niewielkie kwoty pieniędzy, tzw. otoshidama. Do miłej tradycji należy zwyczaj wysyłania przyjaciołom i znajomym kart noworocznych. Otrzymanie i przeczytanie życzeń od przyjaciół z bliska i daleka jest jedną z przyjemności noworocznego święta.

   


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza