01.11.2011

Obon


Jedno z najważniejszych świąt w Japonii, odpowiednik listopadowych Zaduszek, odbywa się co roku w okolicach 15 sierpnia i jest silnie związane z buddyzmem. Ludzie wierzą, że dusze zmarłych przodków wracają do domu, by wspólnie celebrować Obon z żyjącymi krewnymi.W Obon ludzie wieszają chochin (papierowe latarnie) wewnątrz domu, a następnie udają się na groby w celu przywołania duchów przodków do domu. Na domowych ołtarzach składane są ofiary, np. owoce. Czasami specjalne latarnie są wieszane również przed domem. 

Ludzie chcą, by zmarli dotarli bezpiecznie do swoich rodzinnych domów. Podobnie, w ostatni dzień święta pływające lampiony puszczane są na wodę, by pełniły symboliczną rolę przewodnika w drodze powrotnej do świata zmarłych. Zwyczaj ten nazywany jest Toro nagashi i często towarzyszy mu przepiękny pokaz fajerwerków. Warto jednak  wspomnieć o Bon Odori (taniec), który jest najpiękniejszym elementem całego święta. Każdy rejon Japonii ma swój specyficzny taniec i muzykę – są one związane z kulturą folklorystyczną danego regionu. Japonia jednak jest znana z tego, że lubi zapożyczać sobie m.in. święta z innych kultur. A jeśli chodzi o dobrą zabawę to szczególnie. W Japonii dynie wycięte są w piękne wzory, postaci z legend i mitów. Tak samo maski. Znajdziemy tam twarze ulubionych postaci z anime, duchy z legend i ludowych wierzeń oraz smoki. 

Dzień 31.10 jest w Japonii niczym innym jak jedną wielką imprezą. Japończycy nie przywiązują uwagi do pochodzenia tego święta ani jego głębszego znaczenia. Dla nich dzień ten oznacza nic innego, jak dobrą zabawę, pochody oraz imprezy do rana. Halloween obchodzą głównie ludzie młodzi, którzy zafascynowani są kulturą zachodu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza