12.10.2011

Ryby - ciekawostki

  • Najdroższy tuńczyk błękitnopłetwy  został sprzedany na giełdzie rybnej w japonii za 16.3 mln jenów (około 122 tys. Euro) w 2010 roku)     
  • Największego tuńczyka w historii złowi Ken Fraser (na zdjęciu) 26 października 1979 roku. Tuńczyk ważył 680 kilogramów. Fraser w chwili obecnej prowadzi stronę internetową, na której promuje swoją książkę, pt. Possessed (Opętany), opowiadającą historię tego połowu. 
  • Ojczyzna karpia to słodkie wody Chin i Japonii. Chińczycy znali i hodowali karpie już ponad 5000 lat p.n.e., czyli tysiące lat przed tym, nim pojawiły się one w Europie. Za czasów sławnej dynastii Tang karp został nawet uznany za świętą rybę. 
  •  Ryby mają, podobnie jak ludzie, rozwinięte zmysły słuchu, węchu, smaku i dotyku. Szczególnie dobrze rozwinięty słuch mają m.in. karpie, sumy oraz większość gatunków ryb żyjących w ławicach. Szczególnie dobrym węchem odznaczają się np. rekiny i płaszczki. Kubki smakowe rozmieszczone są u ryb w jamie ustnej, a także na głowie i na skórze. Niektóre gatunki, np. sumy, mają kubki smakowe również na wąsach. 
  •  Ryby posiadają zdolność wydawania dźwięków. Tak, tak. Może niektórych to zdziwi, ale ryby potrafią wydawać dźwięki. Niestety, nie są one słyszalne dla ucha ludzkiego. Żebyśmy mogli je usłyszeć, muszą zostać specjalnie przetworzone.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza